Když jsem dala dohromady všechny dostupné materiály z českých a slovenských vojenských archivů, kontaktovala jsem historika Jana Dvořáka z ÚSTRu, člena projektového týmu Čechoslováci v Gulagu, který byl velmi vstřícný a nápomocný. Bohužel o mém dědovi neměl žádné záznamy, ale dal mi tip na Michala Bindzara, o kterém píšu zde. Maminka si vzpomněla, že se s dědou navštěvovali i po válce, pan Bindzar žil na různých místech v okolí Mariánských Lázní. Pan Bindzar (*1922) asi ještě žije, ale nejsem si jistá, zda má cenu ho pro jeho vysoký věk kontaktovat. Zaslala jsem tedy do ÚSTRu dědovy materiály a třeba budou pro nějakého badatele, který rozumí vojenské tematice, zajímavé.

Moje další pátrání směřovalo na Slovensko. Je pro mě velmi obtížné vyznat se v politické situaci na území, kde děda žil a nejsem si úplně jistá, co pod koho a kdy patřilo. Pravděpodobně budu muset oslovit nějakého historika, který mi složitou geopolitickou situaci vysvětlí. Někde jsem ale začít musela. Oslovila jsem tedy maďarský vojenský archiv, který má na webu spoustu informací v angličtině. Bohužel žádná data o dědovi nemají. Obrátila jsem se také na maďarský archiv, který spravuje bývalé území Zemplína, kam jsem si podle svých domněnek umístila dědovu vesnici Ruské. Tentokrát mi došla odpověď v maďarštině – za pomoc s překladem moc děkuju Honzovi a Erice – že Ruské pod ně nepatřilo. V tomto okamžiku mě to trochu přestalo bavit, protože střílet takhle naslepo není moc zajímavé a musím nejprve pochopit extra složité dějiny východního Slovenska.

Rozhodla jsem se tedy alespoň zapátrat po rodinných vazbách, i když u dědy to bylo – jak jinak – velmi komplikované. Oba jeho rodiče měli děti z předchozích manželství a pak ještě další potomky spolu, ale začala jsem u tzv. sčítacích hárkov. Sčítání lidu probíhalo, stejně jako dnes, každých 10 let a k roku 1930, kdy bylo dědovi 8 let, jsou ve slovenských archivech dostupné kompletní sady. Vyhledala jsem si signatury lístků, o jejichž kopie jsem měla zájem, což byly všechny domy v Ruském, ve kterých žili Lempeľové a za měsíc mi materiály došly. V nich jsem zjistila, že v Ruském sice žili v roce 1930 dva Vasilové Lempeľové, oba se dokonce narodili v roce 1922 jako děda, ale ani u jednoho neodpovídá datum narození. Děda se narodil v červenci, Vasil z prvního sčítacího lístku v květnu a druhý Vasil v srpnu. A teď vůbec nevím, co si o tom mám myslet nebo kde nastala chyba.

Vasil 1
Vasil 2

Kategorie: Linie děda

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *