S hledáním tetiných příbuzných jsem se tedy ocitla na mrtvém bodě. Prošla jsem ještě jednou všechny dostupné online matriky, kde by se Viktor a spol. mohli vyskytovat, probrala jsem se i šťáhlavskými kronikami, které jsou celkem nezáživné až do roku 1945. To se totiž stala vražda v místě, kterému se říká Bažantnice a v kronice se uvádí následující: „Dne 8. května 1945 jest obyvatelstvo náhle rozrušeno zprávou, že v lese u „Bažantnice“ leží zastřeleni Miroslav Rada a Jitka Šůlová, mladí to lidé ve stáří 20 a 17 let. Úsilovné pátrání po pachatelích vraždy zůstává nevysvětleno. Je mínění, že vražda byla spáchána potulujícími SS-many, není však také vyloučeno, že byla spáchána některým černochem americké armády. Jmenovaným byl vypraven pohřeb v čele se státní vlajkou, jehož se zúčastnili všichni občané“.

Ve světle babiččiných rozjásaných fotek s černochy-osvoboditeli je to, řekněme, dost zvláštní závěr, jak je vidět ve vydání Obecních novin Š+Š z prosince 2020.

Babička Emilie je v červeném kroužku, praděda Jan řídil americké vojáky.

Rozhodla jsem se tedy podniknout frontální útok a napsala jsem zprávy a emaily všem, které jsem se jménem Špilar nebo Špilarová vyhledala na Facebooku a Googlu. Většina lidí mi odepsala, byli velmi ochotní a milí, všechny kontakty byly ale bohužel slepou uličkou. Nejvíc nápomocni mi byli Jiří Špilar z Rybárny Špilar v Plzni, František Špillar, který má v Hodonicích vinařství, paní Auingerová z Rokycan, která letos (2021) v létě uspořádala první sraz Špilarů, Václav Špilar z Kakejcova a Jan Špilar z představenstva KKN. Všichni mají zpracované velmi rozsáhlé rodokmeny, které mi laskavě poskytli. Bohužel jsme nenašli ani jednu shodu. Hodně mě zarazilo, že vůbec nikdo nevěděl o naší větvi ze Šťáhlav a ani o ní nikdy neslyšeli. Zajímavou informaci jsem ale dostala od Filipa Špilara z Liberce, který mi potvrdil, že jeho pradědeček se jmenoval Karel a měl bratra Františka (což by odpovídalo našim profilům), ale že více neví a že se mám obrátit na jeho strýce Jana Špilara, který má o rodině větší přehled. To bylo ale velké zklamání, protože Jana Špilara jsem již kontaktovala v červenci 2021, bohužel se mi vůbec neozval, zkusila jsem to ještě v září 2021 a opět nic. Mám pocit, že tohle je ta správná linie pátrání, bohužel bez spolupráce kadeřníka a jáhna v jedné osobě se asi dál nemohu posunout.

Kategorie: Linie teta

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *