Do úzkých jsem se dostala, až když jsem začala pátrat po sourozencích tety Emilie. Její dva starší bratři (můj pradědeček Jan a bratr Karel, který umřel ještě jako miminko) i ona se narodili ve Šťáhlavech, ale o dalších příbuzných už v online matrice zmínka nebyla. Rozhodla jsem se tedy projít novější matriky, které jsou ještě v ochranné lhůtě a nejsou tak dostupné online. Objednala jsem se na úřad do Šťáhlav (to byla výzva, ale nakonec byla paní matrikářka milá a ochotná), kde jsem prolistovala jejich dostupné matriky, ale opět bezvýsledně. Pak si ale teta Helena vzpomněla, že se vlastně Emiliiny rodiče přestěhovali do Plzně. To už nebylo tak lehké, šťáhlavské matriky nejsou samozřejmě ani zdaleka tak obsáhlé jako ty z velkoměsta a postupovala jsem velmi pomalu. Ale po několika večerech jsem se dobrala k následujícím sourozencům, jejichž potomky aktuálně hledám (pro přesnost uvádím všechny):

 • Jan Špilar (*1894) můj praděda
 • Karel Špilar (1896–1896)
 • Emilie Špilarová (1897–1952) teta Emilie
 • Josef Špilar (*1900)
 • Marie Špilarová (*1902)
 • Helena Špilarová (*1904)
 • Karel Špilar (*1906)
 • Václav Špilar (1908-1912)
 • František Serafin (?) Špilar (*1910)
 • Jana Špilarová (1916–1917)
 • Viktor Špilar (???)

JOSEF ŠPILAR (*1900)

Josef pravděpodobně neměl žádné potomky, oženil se až v listopadu 1945 s Marií Sterkovou. Byl jako politický vězeň v koncentračním táboře Buchenwald, související doklady jsou dostupné online v Arolsen Archives.

MARIE ŠPILAROVÁ (*1902)

Podle informací tety Heleny si Marie vzala továrníka Pospíšila z Kladna a úspěšně celý jeho majetek propila. Pan továrník měl pravděpodobně dceru Alenu Pospíšilovou.

HELENA ŠPILAROVÁ (*1904)

Helena se pravděpodobně nikdy neprovdala a neměla děti a žila v Přemyslově/Přemyslovské ulici č. 26 v Plzni (dům již neexistuje).

KAREL ŠPILAR (*1906)

V roce 1936 se oženil s Marií, jejíž příjmení asi začíná na Bal. V matrice jsem bohužel víc nerozluštila. Karel měl dle tety Heleny dvě dcery a byl v 50. letech zavřený, protože se angažoval v plzeňském povstání.

VIKTOR ŠPILAR (???)

Viktor je nejzáhadnější postavou. Podle tety Heleny i mojí maminky měl být dalším ze sourozenců, ale v matrikách o něm není žádný záznam. Měl být cca stejně starý jako moje babička (*1927), ale paní na matrice v Plzni nedohledala žádné záznamy o jeho narození ani v rozpětí plus mínus pěti let. Navíc Marie Špilarová (rozená Tolarová), matka všech ostatních sourozenců, zemřela v roce 1917 na tuberkulózu, otec Josef Špilar zemřel v roce 1923 také na tuberkulózu, po Mariině smrti už se neoženil a v matrice nejsou uvedeny žádné další děti, u nichž by byl uveden jako otec. Viktor se tedy podle rodinných vyprávěnek narodil deset let po smrti matky a čtyři roky po smrti otce. Zázrak? Nemyslím si. Legrační je, že o Viktorovi toho vím asi nejvíc, protože si na něj pamatuje nejen teta Helena, ale i moje maminka. Z prvního manželství s Lenkou měl podle tety Heleny tři děti: Lenku, bezejmenného/bezejmennou a Viktora. S druhou manželkou známou jako teta Oli už možná žádné děti neměl, zato teta Oli byla tak objemná, že uvízla u tety Heleny doma na záchodě a nemohla ven (to si velmi dobře pamatuje moje maminka).

Nejenže už jsme i takhle divná rodina, ještě máme i falešného strýce. A kdo z vás to má?

Kategorie: Linie teta

1 komentář

Hana · 20 března, 2023 v 4:15 pm

Viktor Špilar
*29.10.1911 +29.7.1993
1. manželka Magdalena (velice hodná a milá paní), společné děti : Alena, Marie, Viktor

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *