Jak jsem zmiňovala na začátku, když už jsem se rozhodla ponořit se do rodinných vazeb, chtěla jsem zjistit, jak je to s příbuzenskými vazbami na Emila Holuba, o kterém se mluvilo jako o našem příbuzném a na malíře Jaroslava a Karla, kteří jsou ovšem Špillarové se dvěma l.

Bylo to vlastně hrozně jednoduché. Díky tomu, že se naše větev ze Štáhlav nehnula nejméně 200 let a všechny matriky, které potřebuji, jsou dostupné online, jsem za jedno odpoledne měla hotovo. Všechny informace jsem nasázela na MyHeritage, což je asi nejpoužívanější webová stránka pro tvorbu rodokmenů, a vše se krásně spojilo. Nejdále jsem došla cca do roku 1800, dřívější záznamy nejsem schopna přečíst a ani po tom nebudu pátrat, protože mě více zajímá historie naší rodiny ve 20. století. Narazila jsem na spoustu zajímavých i bizarních informací. Potvrdilo se, že Emil Holub je můj bratranec z pátého kolena. Můj bratranec ze čtvrtého kolena Josef Špíral (narodil se jako Josef Špilar, ale je většinou zmiňován právě jako Špíral) byl s Emilem Holubem v Africe na jeho druhé výpravě a bohužel umřel na malárii v říši Barotsů aka Zambii.

Lingvistické okénko. Snažila jsem se dopátrat, proč existuje záměna Špilar/Špíral, maminka si například vzpomíná, že se jí jako dítěti říkalo „malá Špíralka“. V diplomové práci Jany Nové o nářečích na Plzeňsku jsem našla vysvětlení, že se pravděpodobně jedná o přichýlení k příjmením slovesného původu jako Vybíral nebo Zaoral.

Mimochodem, tenhle Josef byl velmi zajímavý člověk. Můžete se o něm dočíst na Wikipedii a v Národních listech , jen dodám, že mě asi nejvíc fascinuje, jak člověk ze Šťáhlav, který byl za celý svůj život nejdál možná v Plzni, se prostě sebral a jel se svým bratrancem do Afriky. Kontaktovala jsem (již dvakrát) autora knihy o Emilu Holubovi Martina Šámala, který pracuje v Národním technickém muzeu, jestli nemá ve svých archivech ještě nějaké další informace, ale moje e-maily bohužel zůstaly bez odezvy.

Matrika ve Šťáhlavech – narození Josefa Špilara/Špírala

Ještě perlička: na fotce na Wikipedii je Josef Špíral až neuvěřitelně podobný mému dědečkovi Vasilovi, ačkoliv mezi nimi neexistuje vůbec žádná příbuzenská vazba (Špilarovi/Špíralovi jsou z babiččiny strany).

U malířů Špillarů žádné přímé vazby nejsou.

Kategorie: Linie teta

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *